Доставка· Условия· Рекламация· Контакти·
📦 НАРЪЧНИК

Как да изберем NVMe SSD през 2026: Всичко, което трябва да знаете

PCIe Gen 3, Gen 4 или Gen 5? TLC или QLC? С DRAM или без? Разбиваме жаргона на разбираем език и ви помагаме да изберете точното SSD за вашите нужди и бюджет.

📅 2026-03-05 ⏱ 12 мин четене 💾 Хранилища

Защо NVMe SSD е задължителният ъпгрейд през 2026?

Ако все още работите с SATA SSD (или не дай боже — с механичен хард диск), имаме новина за вас: живеете в миналото. Не че SATA е лош — просто NVMe дисковете са толкова по-бързи, че разликата е като между велосипед и мотоциклет. А PCIe Gen 5? Това е вече ракета, но за нея ще поговорим по-късно.

Разликата не е само на хартия. Зареждане на Windows за секунди, игри без loading screen-ове, видео монтаж без да чакате файловете да се прехвърлят — NVMe прави всичко това реалност.

⚠️ Слон в стаята: цените на паметта през 2026. Нека бъдем честни — ако преди 2-3 месеца 1TB NVMe SSD можеше да се намери на безсрамно ниска цена, днес ситуацията е друга. Глобалната криза с NAND паметта (т.нар. „RAMpocalypse") удари здраво: производителите пренасочиха капацитет към AI сървъри и HBM памет, а потребителските SSD-та поскъпнаха значително — в някои случаи почти двойно спрямо края на 2025. TrendForce прогнозират ръст на NAND цените с 55-60% само за Q1 2026. Така че ако планирате ъпгрейд — колкото по-скоро, толкова по-добре, защото анализаторите не очакват облекчение преди края на годината.

Но дори при по-високите цени, NVMe SSD остава абсолютно задължителен компонент. Разликата в скоростта спрямо SATA и HDD е толкова голяма, че няма смисъл да пестите от диска — по-добре вземете по-малък капацитет, но NVMe, отколкото голям SATA. А изборът не е толкова прост, колкото „купете най-евтиното". Различни поколения, типове памет, контролери, с или без DRAM кеш — има доста неща, които влияят на производителността и дълготрайността. Точно затова написахме този наръчник — да ви спестим главоболието.

Какво е NVMe и защо е по-бързо от SATA?

NVMe (Non-Volatile Memory Express) е протокол, създаден специално за SSD-та. За разлика от SATA интерфейса, който е наследник от ерата на механичните дискове и е ограничен до около 550 MB/s, NVMe работи директно през PCIe шината на дънната платка. Това означава драстично по-висока скорост, по-ниско латентно време и възможност за обработка на много повече операции едновременно.

На практика: SATA SSD може да чете с до 550 MB/s. PCIe Gen 3 NVMe стига до 3,500 MB/s. Gen 4 удвоява това до ~7,400 MB/s. А Gen 5? Вече надхвърля 14,000 MB/s. Физическият формат е M.2 2280 (22 мм широк, 80 мм дълъг) — малка платка, която се монтира директно на дънната платка без кабели.

💡 Важно: NVMe дисковете са обратно съвместими. Можете да поставите Gen 5 SSD в Gen 3 слот — ще работи, но с ограничената скорост на слота. Затова преди покупка проверете каква генерация поддържа дънната ви платка.

PCIe Gen 3 vs Gen 4 vs Gen 5: Голямото сравнение

Нека разгледаме трите поколения и какво предлагат на практика. Числата са впечатляващи, но реалната разлика зависи от това как ползвате компютъра си.

Характеристика PCIe Gen 3 PCIe Gen 4 PCIe Gen 5
Макс. последователно четене ~3,500 MB/s ~7,450 MB/s ~14,800 MB/s
Макс. последователно писане ~3,000 MB/s ~6,900 MB/s ~13,800 MB/s
Теоретична честотна лента (x4) ~4 GB/s ~8 GB/s ~16 GB/s
Температура при работа Ниска Умерена Висока (радиатор е препоръчителен)
Цена (1TB, ориентировъчно) Достъпна Умерена (sweet spot) Висока (премиум)
За кого е подходящ Офис, уеб, леки задачи Гейминг, работа, всичко Видео монтаж, тежки workloads
🎮 За геймърите: Честно казано, разликата между Gen 4 и Gen 5 при зареждане на игри е минимална — говорим за секунда-две. Gen 4 все още е sweet spot-ът за гейминг през 2026. Gen 5 блести при работа с огромни файлове — 4K/8K видео, 3D проекти, компилация на софтуер.

TLC vs QLC: Битката на NAND паметта

Всяко SSD съхранява данни в NAND чипове, но не всички чипове са еднакви. Двата най-разпространени типа през 2026 са TLC (Triple-Level Cell) и QLC (Quad-Level Cell). Разликата? Колко бита информация се записват във всяка клетка.

TLC (3 бита/клетка)

По-бързо при запис, по-издръжливо, по-стабилна производителност при натоварване. Идеално за системен диск и работни задачи.

VS

QLC (4 бита/клетка)

По-евтино на гигабайт, по-голям капацитет. Но по-бавно при продължителен запис и по-ниска издръжливост (TBW).

Ако SSD-то ще е вашият основен системен диск, на който инсталирате Windows и програми — изберете TLC. Ако ви трябва голямо хранилище за игри или архиви, където предимно четете данни — QLC е напълно приемлив вариант и ще ви спести пари.

⚠️ Внимание: QLC дисковете значително забавят при продължителен запис след като SLC кешът им се запълни. При някои модели скоростта може да падне до нива на механичен диск. За ежедневна употреба това рядко е проблем, но при прехвърляне на стотици гигабайти наведнъж — ще го усетите.

DRAM кеш vs HMB vs без кеш

Тук нещата стават малко по-техни, но е важно да разберете разликата, защото тя реално влияе на производителността.

DRAM кеш е отделен чип памет на самото SSD, който съхранява „картата" на данните — т.е. информация за това къде точно се намира всеки файл. Когато имате DRAM, SSD-то знае моментално къде да търси, което означава по-бързи случайни операции и по-стабилна производителност. Това е особено важно за системни дискове.

HMB (Host Memory Buffer) е по-нов подход, при който SSD-то „заема" малко от оперативната памет (RAM) на компютъра за същата цел. Звучи като компромис, но на практика работи изненадващо добре за повечето сценарии. Много от днешните бюджетни и mid-range NVMe дискове използват HMB и се представят отлично.

Без кеш (нито DRAM, нито HMB) — тези дискове разчитат изцяло на NAND паметта, което ги прави по-бавни при случайни операции. Избягвайте ги за системен диск, но за чисто хранилище могат да свършат работа.

💡 Кратката версия: За системен диск — търсете модел с DRAM. За втори/трети диск за игри и файлове — HMB е повече от достатъчен. „Без кеш" — само ако наистина стискате бюджета и дискът ще е за архив.

На какво да обърнем внимание при покупка

Преди да натиснете „Купи", проверете тези пет ключови характеристики:

1. Капацитет. През 2026 препоръчваме минимум 1TB за основен диск. Операционната система, програми и няколко игри лесно заемат 500+ GB. Ако сте геймър с голяма библиотека — 2TB е по-разумният избор.

2. PCIe поколение. Проверете спецификациите на дънната ви платка. Ако имате само Gen 3 слот, няма смисъл да плащате за Gen 5 SSD — то ще работи, но с Gen 3 скорости.

3. TBW (Terabytes Written). Това е гаранционният показател за издръжливост — колко данни можете да запишете преди дискът теоретично да изчерпи ресурса си. За домашна употреба дори 300 TBW при 1TB диск е повече от достатъчно за 5+ години. При интензивна работа (видео монтаж, сървър) — търсете 600+ TBW.

4. Контролер. Контролерът е „мозъкът" на SSD-то. Качествените контролери от Phison, Samsung и Silicon Motion осигуряват стабилна производителност. Неизвестни контролери от безименни марки са рецепта за проблеми.

5. Температура и радиатор. Gen 5 дисковете генерират доста топлина. Ако дънната ви платка няма вграден M.2 радиатор, помислете за модел с включен heatsink — или купете отделен. При Gen 3 и повечето Gen 4 дискове това не е толкова критично.

Нашите препоръки от Xtreme.bg

Време е за конкретика. Въпреки по-високите цени спрямо края на 2025, избрахме модели, които предлагат най-добро съотношение цена/производителност в текущата ситуация. Всички са налични в Xtreme.bg — просто кликнете на името за повече детайли.

🥉 БЮДЖЕТЕН СЕГМЕНТ — Начало на NVMe приключението

Идеални за офис компютри, лаптопи, втори диск за хранилище или ъпгрейд от SATA. Не чупят рекорди, но разликата с HDD е ден и нощ.

Четене до 2,200 MB/s. Компактен, надежден и евтин — идеален за базови системи. TLC NAND, без DRAM.
Gen 3 · 256GB
До 6,000 MB/s четене. Солиден Gen 4 диск от Kingston на достъпна цена. HMB технология вместо DRAM.
Gen 4 · 500GB
Gen 4 скорости на Gen 3 цена. Добър вариант за системен диск на бюджетен компютър.
Gen 4 · 500GB
🥈 СРЕДЕН КЛАС — Златната среда за повечето потребители

Тук е sweet spot-ът през 2026. Отличен баланс между цена, скорост и издръжливост. Повечето хора ще са щастливи с диск от тази категория.

Четене 7,400 MB/s, запис 6,500 MB/s. Един от най-бързите Gen 4 дискове на пазара на отлична цена. TLC NAND.
Gen 4 · 1TB · Хит
Солиден mid-range избор от Crucial (Micron). Добра производителност и надеждност от доказан производител на NAND памет.
Gen 4 · 1TB
Четене 7,150 MB/s, запис 6,300 MB/s. Хибриден Gen 5x2/Gen 4x4 — работи на двата стандарта. TLC V-NAND, AES 256-bit криптиране.
Gen 4/5 · 1TB · Samsung
Първият достъпен Gen 5 диск! Mainstream производителност от новото поколение без прекалена температура. Отличен за бъдещ ъпгрейд.
Gen 5 · 1TB · Нов!
🥇 ВИСОК КЛАС — За геймъри и професионалисти

Топ скорости, DRAM кеш, доказани контролери. Тези дискове са за хора, които не искат компромиси — геймъри с огромни библиотеки, видео редактори, софтуерни разработчици.

Четене 7,450 MB/s, запис 6,900 MB/s. Еталонът сред Gen 4 SSD-та. TLC V-NAND, DRAM кеш, 256-bit криптиране. Върхова стабилност.
Gen 4 · 1TB · DRAM
Директен конкурент на 990 PRO. Micron 232-layer TLC NAND, DRAM кеш, отлична издръжливост. Фаворит сред ревюърите.
Gen 4 · 1TB · DRAM
Същото перфектно SSD, но с двоен капацитет. Идеално за хора, които искат един диск за всичко — система, игри, работа.
Gen 4 · 2TB · DRAM
Четене 7,150 MB/s, TLC V-NAND. Хибриден Gen 4/5 интерфейс. Отличен избор за 2TB, по-достъпен от 990 PRO.
Gen 4/5 · 2TB
💎 ЕНТУСИАСТ / PLATINUM — PCIe Gen 5 звездите

Абсолютният връх на SSD технологията. Скорости над 14,000 MB/s. Тези дискове са за ентусиасти с Gen 5 платформа и нужда от максимална пропускателна способност.

Четене 14,900 MB/s, запис 13,700 MB/s. Флагман от Crucial с Phison E26 контролер. Абсолютен звяр за тежки работни потоци.
Gen 5 · 1TB · Флагман
Четене 14,700 MB/s, запис 13,300 MB/s. Новият крал от Samsung — собствен контролер, собствена NAND, безкомпромисно качество.
Gen 5 · 1TB · Samsung
Четене 14,900 MB/s, запис 14,000 MB/s. Най-бързото Gen 5 SSD от Western Digital. Идеално за видео монтаж и 3D рендъринг.
Gen 5 · 2TB · WD Black
Четене 14,700 MB/s, запис 13,300 MB/s. Ако искате бърз И просторен Gen 5 диск — това е отговорът. Налично и във варианти с радиатор и до 8TB.
Gen 5 · 2TB · Samsung

Топ 5 грешки при избор на SSD

Купуване на Gen 5 за Gen 3 дънна платка. Диск за 400 EUR ще работи със скоростта на диск за 80 EUR. Проверете M.2 слота на платката преди покупка.
Избор на QLC за системен диск. QLC е добре за хранилище, но за Windows диск — TLC ще ви даде по-стабилна и по-бърза ежедневна работа, особено когато дискът се запълни.
Пестене от 256GB диск през 2026. С днешните размери на Windows, програми и игри, 256GB свършва за дни. Инвестирайте поне в 500GB, а оптимално — 1TB.
Игнориране на температурата при Gen 5. Тези дискове генерират сериозна топлина. Без радиатор ще throttle-ват и скоростта ще пада. Много дънни платки включват M.2 радиатор — ползвайте го.
Гонене на числа на хартия. Последователните скорости (7,000 vs 7,400 MB/s) рядко имат значение в реалния свят. По-важни са случайните 4K скорости — те определят колко „бърз" се усеща дискът ежедневно.

Бърз наръчник: Кое SSD за мен?

Сценарий Препоръка Нашият избор
Офис / уеб сърфиране Gen 3 или бюджетен Gen 4, 500GB Kingston NV3 500GB
Гейминг Gen 4 TLC, 1-2TB Lexar NM790 1TB
Работна станция / монтаж Gen 4 с DRAM или Gen 5, 2TB+ Samsung 990 PRO 2TB
Ентусиаст / бъдеще Gen 5 TLC, 1-2TB Samsung 9100 PRO 1TB
Максимум стойност Gen 4 TLC, 1TB Crucial P310 1TB

Как да пазаруваме умно при високи цени на паметта

Текущата ситуация с NAND цените не е за пренебрегване — ръст от 55-60% само за първото тримесечие на 2026, а анализатори като TrendForce не очакват облекчение поне до края на годината. Производителите пренасочват капацитет към AI инфраструктура и HBM памет, а потребителските SSD-та са „колатерална щета".

Ето няколко стратегии, ако планирате покупка сега:

Не чакайте „да поевтинее". За разлика от типичните пазарни цикли, тази криза е структурна — не временна. Всеки месец изчакване може да означава по-висока цена. Ако имате нужда от SSD — купете го сега.

Помислете за Gen 4 вместо Gen 5. При текущите цени разликата между поколенията е още по-осезаема. Gen 4 дискове като Lexar NM790 1TB или Crucial P310 1TB предлагат отлична производителност за ежедневна работа на значително по-ниска цена от Gen 5 моделите.

Изберете правилния капацитет — не максималния. Може да е изкушаващо да вземете 2TB „за всеки случай", но при тези цени е по-разумно да вземете 1TB качествен TLC диск, отколкото 2TB QLC. Винаги можете да добавите втори диск по-късно.

Не пестете от качеството. Парадоксално, при високи цени е още по-важно да инвестирате в доказана марка с TLC NAND и добра гаранция. Последното, което искате, е евтин диск, който ще се провали след година — при тези цени смяната ще боли двойно.

Готови за ъпгрейд?

Разгледайте пълната ни селекция от NVMe SSD дискове — от бюджетни до флагмански модели, всички с бърза доставка.

Разгледай SSD дисковете →

Запишете се за нашият Бюлетин

Запиши се за нашия онлайн бюлетин и научи първи за промоционални и нови продукти.